IR Cut چیست؟

IR Cut یک فیلتر خاص است که برای کنترل نور ورودی بر روی لنز دوربین نصب می شود. در این مطلب با این فیلتر بیشتر آشنا می شویم.

IR-Cut,IR Cut,آی آر کات دوربین مداربسته IR CUT
IR Cut یک فیلتر دوربین مداربسته است که برای ایجاد تصاویر بهتر بر روی لنز دوربین مداربسته نصب می شود. این فیلتر امواج نوری مزاحم را در طول روز از دوربین دور می کند.

وظیفه IR Cut چیست؟

دوربین های مداربسته دید در شب طوری ساخته می شوند که بتوانند به جز امواج نور مرئی امواج مادون قرمز یا IR را هم نمایش دهند. چنین قابلیت امکان دید در شب IR را برای دوربین فراهم می کند. دوربین در طول شب از طریق LEDهای مادون قرمز محیط را روشن کرده و تصاویر را در طول شب دریافت می کند.
اما این موضوع مشکلی را برای دوربین های مدار بسته به وجود می آورد. در طول روز که دوربین نیازی به امواج مادون قرمز ندارد هم این امواج را جذب می کند. حجم امواج مادون قرمز در طول روز خیلی زیاد است و جذب آنها باعث می شود رنگ و نور بندی دوربین غیر طبیعی به نظر برسد. برای رفع این مشکل از فیلتر IR Cut استفاده می کنند.

IR Cut چطور کار می کند؟

عملکرد این فیلتر بسیار ساده است. این فیلتر تنها اجازه عبور نور مرئی را می دهد و تمام امواج مادون قرمز محیط را جذب می کند. با فعال شدن فیلتر در طول روز امکان عبور نور مادون قرمز و رسیدن آن به چیپ تصویر دوربین وجود نخواهد داشت. در طول شب و زمانی که LEDهای IR دوربین فعال می شوند IR CUT غیر فعال می شود و امکان دیدن امواج مادون قرمز به وجود می آید.IR-cut,IR Cut,IR cut دوربین مداربسته
شکلی از فیلتر IR Cut و طریقه نصب آن

مقالات مرتبط


لینک های مفید

691-avatar-min,,

tticctv.com

با بیش از ده سال سابقه فعالیت در زمینه سیستم های امنیتی و حفاظتی آماده ارائه خدمات ویژه به شما دوستان عزیز هستیم. برای اطلاعات بیشتر با شماره های زیر تماس بگیرید:
021-88500020

نظرات (4)
 • احمدزاده:

  سلام باتشکرازمطالب خوبتان.

  ثبت شده در 1393/10/14
  • پاسخ سعید

   سلام خیلی متشکر از مطالب صریح و مفیدتون.

   ثبت شده در 1394/12/15
 • وارسته:

  سلام ممنون از مطلب مفیدتون و تشکر از اینکه از تصاویر استفاده کردین با این روش مطلب بهتر درک میشه.

  ثبت شده در 1393/10/16
 • YCHP1357@GMAIL.COM:

  سلام مدت زیادی است که از مطالب شما استفاده میکنم و به دلیل مراجعه به مقالات مرتبط تا کنون یادداشتی نگذاشته ام از طبع بلند و سینه گشاده شما در ارائه اطلاعات سپاسگذارم

  ثبت شده در 1394/01/14
 • علی کریمی:

  با سلام و احترام دوتا دوربین سر در مکانی نصب کرده ام .هنگام شب وسط هر دو دوربین یک هاله نور ضعیف مثل نور چراغ قوه وجود دارد که دید در شب دوربین را فوق العاده بی کیفیت می کند. هیچ منبع نور مستقیمی روبروی آنها نیست .به نظر شما دلیل چیست.

  ثبت شده در 1394/09/13
 
نظر خود را ثبت کنید